Jak být o krok napřed před konkurencí? Stačí se nebát zpětné vazby
“Všichni kolem sebe potřebujeme lidi, kteří nám poskytnou zpětnou vazbu. To je způsob, jak se neustále zlepšovat,” pravil jednou nejbohatší muž planety, Bill Gates. Přesto je právě feedback jednou z věcí, které se většina z nás úplně zbytečně bojí. Jak správně pracovat se zpětnou vazbou a používat tak efektivně nástroj, na který ostatní často zapomínají?
Když přijde šéf, nebo zákazník, že vám chce dát zpětnou vazbu na vykonanou práci, začnete se cítit nervózně a okamžitě přemýšlet, jakými argumenty se budete bránit? Pokud ano, pravděpodobně si – jako většina ostatních – spojujete feedback s kritikou. Pravdou je, že lidé neradi slyší, že udělali něco špatně. Jenže zpětná vazba zdaleka nemusí znamenat pouze kritiku. Naopak, z velké části je jejím účelem chválit, nebo nabídnou podnět k zamyšlení.
Feedback číhá všude kolem nás
Zapřemýšlejte – kdy naposledy jste přišli do kontaktu se zpětnou vazbou? Pochválil vás, nebo pokáral šéf? Četli jste komentáře k článku, hodnotili zakoupené produkty na e-shopu, či dokonce dostali ve škole známku? To všechno může být druhem zpětné vazby, jehož účelem není nic jiného, než informovat o stávajícím stavu a případně jej pomoci zlepšit.
Feedback, neboli zpětná vazba je proces, při kterém je reakce na určitou událost “navrácena” zpět (z anglického fed-back, pozn. red.). Setkávat se s ní můžeme všude, ať už se bavíme o práci, nebo známkách ve škole.
Občas se mýlíme každý! Využijte toho ke zlepšení
Bohužel, je to tak. Ať už nám to ego dovoluje nebo ne, každý se občas mýlíme. A není na tom nic špatného. Pokud se tedy chceme zlepšovat, nebo pokud chcete zlepšovat svůj business, musíme si feedback připustit k tělu. Důležitým krokem je snaha přijmout jej a vzít si z něj ponaučení. To platí o negativním i pozitivním feedbacku.
Zpětná vazba je často spojována s negativními emocemi, i když vlastně trochu neoprávněně. Jak totiž potvrzují data společnosti Staffino, která vyvíjí stejnojmennou platformu na poskytování zpětné vazby, negativní hodnocení jsou v menšině.
Nejlepší zpětná vazba je konkrétní. Až jí budete někomu dávat, určitě nechvalte či nekritizujte příliš obecně, ale hodnoťte a komentuje konkrétní věci. Druhá strana tak spíše přijme vaše myšlenky a odnese si potřebné ponaučení.
Lidé tedy nemají potřebu pouze nadávat a kritizovat. Vůbec ne. Rádi i pochválí. Schválně se podívejte na hodnocení restaurací ve vašem okolí na Googlu. Pokud věci děláte dobře, není přeci důvod bát se zpětné vazby. A pokud neděláte, bude jedině dobře, pokud se to dozvíte včas.
Jak získat feedback pro svůj business? Ptejte se zákazníků přímo, nebo sáhněte po online službě
Získat zpětnou vazbu ale nemusí být jednoduché, pokud neposkytnete lidem kolem vás prostor, aby tak učinili. Nejjednodušší cestou je zeptat se. Základní otázky ve stylu “Bylo vše v pořádku? Chutnalo vám? Co říkáte na novou nabídku?” možná potkáváte dnes a denně. Jedná se o jednoduché, ale účinné řešení, jak podniky ze svých zákazníků mámí hodnocení – zde hovoříme o tzv. vyžádané zpětné vazbě. Situaci, kdy zákazník chce hodnotit sám od sebe, chápeme jako spontánní feedback.
Zajímavější alternativou je využití jednoduché platformy, např. slovenské služby Staffino, pomocí které poskytnete cílové skupině místo, kde mohou zanechat své dojmy. Mohou tak snadno skrze mobilní zařízení a na webu napsat svůj feedback. Vy tak jednoduše získáte hodnocení svých zaměstnanců/podniku/eventů/služeb a prakticky všeho, co vás napadne. Výhodou takového řešení je přehledná vizualizace zpětné vazby a snadnější reakce přímo uvnitř služby.
Zpětná vazba, hodnocení, feedback, kritika, komentáře… Berte vše!
Až k vám tedy příště někdo přijde, že má na srdci vyjádření k vaší práci, nechte jej mluvit a poslouchejte. Můžete totiž narazit zajímavou myšlenku, která vám pomůže posunout se zase o kus kupředu. A jelikož vaši konkurenti feedback často podceňují, budete mít nyní ve svých rukou mocný nástroj, který vás prakticky nic nestojí.
Dočetli jste až sem? Skvělé! Jen tak dál, je vidět, že na sobě chcete skutečně pracovat a myslíte to se zpětnou vazbou vážně. Za odměnu se můžete podívat na skvělé TedX video, které vysvětluje, jak použít zpětnou vazbu tak, aby vás posouvala dál.
Tak co, stále se ještě bojíte feedbacku? My ne a budeme rádi, když nám zanecháte své postřehy k WinnersBooku v diskuzi, nebo na info@winnersbook.cz.